Місце вімельбухів у репертуарі українських дитячих видавництв
DOI:
https://doi.org/10.20535/2522-1078.2019.1(7).169536Ключові слова:
видавництво, видання, вімельбух, дитяча літератураАнотація
У статті детально розкрито походження поняття вімельбухів у контексті видавничої справи, а також наведено їх типові характеристики: фізичні та технічні показники, типологію ілюстрацій, спосіб фіксації інформації для сподіваної аудиторії. Також простежено, в якій послідовності і в яких українських видавництвах вони набули найбільшої популярності. За допомогою аналізу видавничих планів та електронних ресурсів таких видавництв, як «Vivat», «Ранок», «Видавництво Старого Лева», «Читаріум», «BookChef» і «ArtBooks» складено списки назв книжок, які, підпадаючи під категорію вімельбухів, вийшли друком в Україні за останні три роки та користуються найбільшою прихильністю читачів. Окремо наголошено на винятковому значенні ілюстративного матеріалу, який сприяє розвитку креативного мислення в читача. Доведено, що видання заохочують дитячу аудиторію до читання і їх можна затверджувати як найперші підручники для розвитку уяви та мовлення. Зазначено, що на українському ринку переважають вімельбухи, створені зарубіжними авторами та ілюстраторами, а не вітчизняними видавцями. З огляду на коментарі головних редакторів зазначених вище видавництв установлено, що найбільше вімельбухів створено представниками німецької індустрії книговидання. З’ясовано середню цінову політику вімельбухів в Україні та наведено приблизний перелік тем, які найчастіше обираються для їх створення. Також класифіковано готову видавничу продукцію на великоформатні та малоформатні видання. Запропоновано сфери їх використання: родинне читання, консультації психологів та логопедів. Наостанок акцентовано увагу на необхідності подальших досліджень у царині вімельбухів у зв’язку з популяризацією в суспільстві інтерактивних видань та водночас поширенням на українському книжковому ринку видань у паперовому форматі.Посилання
Огар Е. І. Дитяча книга: проблеми видавничої підготовки. Львів : Азарт, 2002. 160 с.
Огар Е. І. Мова дитячого літературного дискурсу: функціонально-комунікативні аспекти дослідження // Вісн. Сумськ. держ. ун-ту : зб. наук. пр. Суми, 2006. № 3 (87). С. 10–17.
Rémi С. Reading as Playing: The Cognitive Challenge of the Wimmelbuch [Electronic resource] URL: www.academia.edu/165768/Reading_as_Playing_The_Cognitive_Challenge_of_the_-Wimmelbuch?auto=download (дата звернення: 27.05.2018).
Мельник О. Мар’яна Савка: «Книжка — це не тільки текст чи ілюстрації. Це — ідея, енергетика» [Електронний ресурс] // Видавництво Старого Лева : сайт. URL: https://starylev.com.ua/news/maryana-savka-knyzhka-ce-ne-tilky-tekst-chy-ilyustraciyi-ce-ideya-energetyka (дата звернення: 27.05.2018).
Видавництво Старого Лева : сайт [Електронний ресурс]. URL: https://starylev.com.ua (дата звернення: 27.05.2018).
Видавництво «Artbooks» : сайт [Електронний ресурс]. URL: http://artbooks-publishing.com/about-us (дата звернення: 27.05.2018).
Видавництво «Ранок» : сайт [Електронний ресурс]. URL: www.ranok.com.ua/about.html (дата звернення: 27.05.2018).
Видавництво «Vivat» : сайт [Електронний ресурс]. URL: https://vivat-book.com.ua/ (дата звернення: 27.05.2018).
Видавництво BookChef : сайт [Електронний ресурс]. URL: http://bookchef.com.ua/о-нас/ (дата звернення: 27.05.2018).
Інтернет-магазин «Читаріум» : сайт [Електронний ресурс]. URL: http://chitarium.com/ru/ (дата звернення: 27.05.2018).
Видавництво «Читаріум»: «Допомогти дитині увійти в майбутнє, з усіма його проблемами і можливостями — місія дитячої книжки» [Електронний ресурс] // Форум видавців : сайт. URL: http://bookforum.ua/vydavnytstvo-chytarium-dopomogty-dytyni-uvijty-v-majbutnye-z-usima-jogo-problemamy-mozhlyvostyamy-misiya-dytyachoyi-knyzhky/ (дата звернення: 27.05.2018).
Ohar E. I. (2002), Children's Book : Problems of Pablishing, Lviv, Azart, 160 p.
Ohar E. I. (2006), «Language of child literary discourse: functional and communicative aspects of research», Visnyk Sumskoho derzhavnoho universytetu, Sumy, Vol. 3 (87), рр. 10–17.
Rémi С. Reading as Playing: The Cognitive Challenge of the Wimmelbuch, available at : www.academia.edu/1657682/Reading_as_Playing_The_Cognitive_Challenge_of_the_Wimmelbuch?-auto=download (accessed 20 May 2018).
Melnyk O. (2017), «Mariana Savka: «The book is not only text or illustration. It's an idea, energy», Vydavnytstvo Staroho Leva : sait, available at : https://starylev.com.ua/news/maryana-savka-knyzhka-ce-ne-tilky-tekst-chy-ilyustraciyi-ce-ideya-energetyka (accessed 27 May 2018).
Vydavnytstvo Staroho Leva, available at : https://starylev.com.ua (accessed 27 May 2018).
Vydavnytstvo «Artbooks», available at : http://artbooks-publishing.com/about-us (accessed 27 May 2018).
Vydavnytstvo «Ranok», available at : www.ranok.com.ua/about.html (accessed 27 May 2018).
Vydavnytstvo «Vivat», available at : https://vivat-book.com.ua/ (accessed 27 May 2018).
Vydavnytstvo BookChef, available at : http://bookchef.com.ua/о-нас/ (accessed 27 May 2018).
Internet-mahazyn «Chytarium», available at : http://chitarium.com/ru/ (accessed 27 May 2018).
Vydavnytstvo «Chytarium»: «Help the child enter the future, with all his problems and opportunities — the mission of the children's book», Forum vydavtsiv, available at : http://bookforum.ua/vydavnytstvo-chytarium-dopomogty-dytyni-uvijty-v-majbutnye-z-usima-jogo-problemamy-mozhlyvostyamy-misiya-dytyachoyi-knyzhky/ (accessed 27 May 2018).
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.